Az MTA Kémiai Tudományok Osztály NMR Munkabizottságának és az MKE NMR szakcsoportjának 2024. évi ülését a balatonszemesi Richter üdülőben rendeztük meg május 23-24-én. Az előadóülésen 47 fő vett részt. A hazai egyetemek (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, HUN-REN TTK, Pannon Egyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem) képviselői mellett a résztvevők és előadók közt megjelentek a gyógyszeripar szakértői (Richter Gedeon, EGIS), és hatósági szakemberek is (AGES Lebensmittelsicherheit, Nemzeti Szakértői és Kutatói Központ). Emellett az NMR műszegyártók és szolgáltatók képviselői is jelen voltak (Bruker, Jeol, Flextra-Lab). Az előadóülés két napja során négy szekcióra osztva összesen húsz előadás és két kerekasztalbeszélgetés hangzott el.
A konferencia nyitó előadásában az NMR Munkabizottság korábbi elnöke, ifj. Szántay Csaba számolt be többek közt arról a tudománytámogató funkcióról melyet a Richter Gedeon Nyrt.-nél Egészségügy- és oktatástámogatási vezetőként több mint egy éve tölt be. Előadásában rávilágított a hazai természettudományos felső- és középfokú oktatás minőségének kritikus helyzetére és az ebből adódó, a Richter és más ipari és kutatóintézetek számára már napjainkban is munkaerőpiaci kihívást jelentő jelenségekre, megkísérelte a jelenség gyökérokainak feltárását, ezen keresztül pedig a lehetséges megoldásokat és a Richter alapítványainak ebben betöltött szerepvállalását mutatta be.
A kis térerősséggel rendelkező, a kriogénnel hűtött szupravezető mágnesekhez képest alacsony költséggel üzemeltethető, állandó mágnest tartalmazó NMR készülékek változatos alkalmazásai már évtizedek óta jelen vannak az anyagtudományhoz kapcsolódó analitika igen változatos területein. Emellett napjainkban növekvőben van az a trend, melyben a klasszikusan nagyterű alkalmazások egy részének kiváltását is alacsony térerősségen valósítják meg, amit új asztali NMR készükékek kifejlesztésével céloznak. Ezt a folyamatot mi sem demonstrálhatná jobban, mint hogy a kisterű NMR-rel kapcsolatos előadások ebben az évben egy teljes szekciót töltöttek meg. A Debreceni Egyetem kutatóitól a kisterű módszerek három nagyon különböző alkalmazását ismerhettük meg Bányai István, Papp Vanda és Kéri Mónika előadásaiból: az emberi bőr, cement alapú kötőanyagok és szén aerogélek kisterű NMR vizsgálatáról hallottunk izgalmas beszámolókat. Előadásaikból rálátást nyerünk arra, hogy az adott anyagszerkezeti kérdéstől függően kis térerősség mellett is számos technikai lehetőségünk van az anyagtudományi vizsgálatokra, melyek főbb módszertani megközelítései a más és más fizikai-kémiai elven működő a relaxometria, a diffúziometria és a krioporozimetria. A szekció záró előadásaként a Bruker képviselője, Tangi Jezequel tartott előadást a Fourier 80 kisterű asztali NMR készülék legújabb fejlesztéseiről és széleskörű alkalmazhatóságáról.
A konferencia második szekciójában a biomolekuláris NMR előadások álltak a központban. Tőke Orsolya előadásából sokat kutatott modell fehérjén végzett magas nyomású NMR kísérletek szerkezeti és biokémiai következményeire kaphattunk részletes választ. Varga Soma doktorandusz egy szerkezeti biológiai szempontból kivételesen nehezen vizsgálható „magányos hélix” fehérje NMR és kisszögű röntgenszórás (SAXS) módszerek kombinációjával történő szerkezetfelderítését osztotta meg velünk. Czajlik András régóta ismert kinázok megoldatlan szerkezeti kérdéseinek megoldását mutatta be előadásában. Sebák Fanni előadásából a daganatos megbetegedések ismert központi elemének, a P53 újabb interakciós partnerének szerkezeti, dinamikai aspektusait ismerhettük meg a korábban kutatott kölcsönható partner molekulák tulajdonságaival összehasonlítva. Farkas László Bence fehérjék interakcióvizsgával kapcsolatos új eredményeiről tartott előadást, Nagy-Kanta Eszter pedig az idegi működés nagyméretű fehérjekomplexeinek vizsgálta során alkalmazható molekuladinamika eszköztár hatékonyságát demonstrálta. Végül Gadanecz Márton számolt be tapasztalairól az iNext Discovery pályázat keretében végzett impozáns mennyiségű nagyterű NMR műszeridő és az ezáltal nyert nagymennyiségű spektrális információ kiértékelése kapcsán.
A szekciók közti szünetekben a konferencia teljes időtartama alatt bárki kipróbálhatta a Flextra-Lab és Bruker közös szervezésében a helyszínre szállított Fourier 80 típusú 80 MHz-es asztali NMR készüléket. A szociális program keretében a készüléket testközelből is megismerhették az arra vállalkozók: egy ismeretlen szerves molekula rövid idő alatt történő szerkezetmeghatározása volt a feladat, melyben a fiatal kutatókból verbuvált csapatok versengtek. A versengő fiatal kutatók felkészültségét mutatta, hogy a csapatok fele helyesen oldotta meg a szerkezetmeghatározást, a helyes választ adó csapatok között végül a megoldásra szánt idő döntött.
Az irányított szociális program második elemeként egy szokatlan témát vetettünk fel. Egy a közelmúltban megjelent összefoglaló publikáció[1] kapcsán, mely a mezőgazdaságban alkalmazott mágnesességgel „kezelt” öntözővíz hatásairól szólt, kerekasztalbeszélgetést kezdeményeztünk. A diszkusszió során azt vizsgáltuk, hogy a review és az abban hivatkozott cikkek főbb kijelentései hogyan egyeztethetők össze a mágnesességel kapcsolatos ismereteinkkel, és ezek alátámaszthatóságát milyen módszerekkel lehetne a tudományos módszertan megközelítései szerint vizsgálni. Annak tudatában, hogy rövid idő alatt valódi tudományos állásfoglalás nem hozható, a kerekasztal-beszélgetés során az NMR Munkabizottság jelenlévő tagjai szakmai előismereteik és az elhangzottakkal kapcsolatos benyomásaik alapján a következő megállapításokat tették (melyek akár egy későbbi szakmai állásfoglalás alapjául szolgálhatnak):
- Jelenlévők nem ismernek olyan fizikai jelenséget, mely során a mágneses tér tartós (néhány milliszekundumnál hosszabb) fizikokémiai hatást fejtene ki a vízmolekulákra. Ezért az összefoglalóban megfogalmazott állításokhoz kapcsolódó alapjelenség működésmódja megkérdőjelezhető.
- Hasonlóképpen a review cikkekben bevezetett néhány fogalom (pl. „orto- és paravíz”), melyek az „alapjelenség” magyarázatához tartoztak, szintén a szélesebb szakma (kémiai és fizikai tudományok) számára ismeretlen fogalmak, holott a fogalmak bevezetésekor idézett publikációk[2] a legnívósabb folyóiratokban jelentek meg.
- Az „alapjelenség” tisztázatlanságát félre téve egy az összefoglalóban hivatkozott publikációban[3] tárgyalt mezőgazdasági kísérleti elrendezést jelenlévők nem találták alkalmasnak a cikkben leírt következtetések levonására.
- Az idézett összefoglaló publikáció kapcsán fent leírt megfigyeléseket az NMR Munkabizottság jelenlévő tagjai az „alacsony minőségű tudományos munkák”, vagy „áltudományos munkák” az élvonalbeli „tudományos szakirodalomba” történő beszüremléseként azonosították. A diszkusszióban résztvevők egyetértettek abban, hogy szinte minden tudományterületen megfigyelhetők az ún. „tudományos módszer” logikájának hibás használatából adódó hasonló jelenségek, melyek lehetnek csupán szakmaiatlanságból és a tudományos publikációk minőségét garantáló rendszerek sérüléséből adódó anomáliák, de bizonyos esetekben – pl. egy vállalkozás üzleti érdeke miatt – akár szándékos félrevezetések is. A „beszüremlés” jelenségének és a kapcsolódó tanulmányok érvelési hibáinak (más terminológiával élve „mentális csapdáknak[4]”) azonban vannak olyan jellegzetességei, melyeket ha ismerünk, tetten érhetünk. Ezért a szigorú értelemben vett tudományos közegben is fontos időt szánni ezek feldolgozására, szakmai köztudatba emelésére.
A konferencia második napján a harmadik szekció keretében a Jeol műszergyártó legújabb hardware-es fejlesztéseivel és termékpalettájának bemutatásával indult Ahmed Dhifaoui prezentálásában. Ezt Király Péter előadása követte, ahol egy már feledésbe merült matematikai NMR adatfeldolgozási eljárás Jason szoftverbe történő implementálását ismerhettük meg. Szalontai Gábor a szilárdfázisú NMR technikát képviselte, ezúttal kadmium komplexek szerkezeti kérdéseit mutatta be. Turczel Gábor ruténium-karbén komplexek részletes szerkezetanalitikai munkáját mutatta be, végül a szekciót a kvantitatív NMR minőségbiztosítási aspektusainak megvitatásával zártuk a qNMR gyógyszeripari vontakozásai iránt érdeklődők szűkebb körével.
Az előadóülés negyedik, záró szekciójában öt előadás hangzott el, igen változatos témakörökben. Garádi Zsófia anyatej oligiszacharidok 15N-1H korrelációval kiegészített szerkezetvizsgálatát mutatta be. Kovács Dániel frappáns, új kalibrációs stratégiát mutatott be, mely szeszesitalok alkoholtartalmának meghatározása céljából hasznosítható. Erdei Réka Pálma nagy molekulatömegű glikopeptid típusú antibiotikumok részletes NMR vizsgálatairól számolt be, Kalydi Eszter pedig gyakori gyógyszerformuláció alkotók, ciklodextrinek egy speciális szerkezeti kémiai kérdésének megoldására alkalmazott NMR megközelítését mutatta be. A konferencia záró előadásán Szakács Zoltán didaktikus prezentációjában a fragmens-alapú gyógyszerjelölt szűrés egy lehetséges metodikáját és annak egyedi továbbgondolását mutatta be, mely a szakirodalomban közölt módszerekkel szemben jelentősen csökkenthető a screening eljárás legköltségesebb alkotója, a vizsgálatokhoz használt célfehérje mennyisége.
Az MTA NMR munkabizottságának formális tisztújító ülését az előadóülés előtt két héttel online értekezlet formájában már megvalósítottuk. Új elnöknek Dr. Bodor Andreát (ELTE) új titkárnak pedig Dr. Dubrovay Zsófiát (Richter) választottuk. A tisztújítás eredményét az előadóülés záró eseményeként szóban is elismételtük és az NMR Munkabizottság vezetésének stafétáját – magspineket szimbolizáló bábokat, melyek egy korábbi szakmai vetélkedő kellékei voltak – a régi vezetés az újnak személyesen nyújtotta át. Az előadóülést az NMR Munkabizottság új elnöke köszönetnyilvánítással zárta. A zárszó kiegészítéseként az NMR Munkabizottság örökös tiszteletbeli elnöke, Dr. Tóth Gábor is sok sikert kívánt az új tisztségviselőknek, tőlük és a társaság tagjaitól azt kérte, hogy a kezdetektől (1980-tól) megfogalmazott működésmóddal összhangban az NMR Munkabizottság a jövőben is a kutatócsoportok egymást támogató hálózatként működjön, ahol a tapasztalatcsere, egymásnak nyújtott szakmai segítségnyújtás és szükség esetén műszeridő kölcsönös biztosítása alapérték legyen.
[1] J. Dobránszki,From mystery to reality: Journal of Cleaner Production, 425, (2023) 139077
[2] Kilaj et al. Nature Communications., 9 (2018), p. 2096, Kravchuk et al. (2011), Science, 331 (6015) pp. 319-321
[3] Surendran et al. Agricultural Water Management, 178, (2016) P. 21-29
[4] Cs. Szántay Jr.: Anthropic Awareness: The Human Aspects of Scientific Thinking in NMR Spectroscopy and Mass Spectrometry (Elsevier, 2015.)
A konferencia szakmai programja letölthető innen: